Fandom

Startup

Take Aways

96pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Take Away and Deliveries Gugulethu

Description of the business Edit

Take Away business, selling cold drinks, sandwiches, muffins AND BOOK

Upstream Businesses Edit

Grocery stores, Fres Fruit Market

Downstream Businesses Edit

Delivery Services

Competitors Edit

Mnandi Chicken

Thabile

Eggs & Mayonnaise

Marketing the business to clients Edit

Advertising via pamphlets, word of mouth

The business inputs and outputs Edit

Inputs: Bread, butter, lettuce, cheese, tomatoes, eggs, mayonnaise, polony, chicken, ginger, sugar, yeast

Outputs: Sandwiches (polony, chicken, egg & mayonnaise, cheese), ginger beer, muffins, cold drinks

Setting up the business Edit

Premises to rent for take away business

Equipment needed: Electric stove, refrigerator, snackwich toaster, microwave oven, tables and chairs, grater, baking pans

Stock needed: Bread, butter, lettuce, cheese, tomatoes, eggs, mayonnaise, polony, chicken, ginger, sugar, yeast

One assistant

The manufacturing or production process Edit

Polony sandwich: Take 2 slices of bread. Spread with butter and mayonnaise. Place some lettuce, a slice of tomato and a slice of polony on one slice of bread. Cover with remaining slice of bread and wrap sandwich.

Cheese sandwich: Take 2 slices of bread. Spread with butter and mayonnaise. Place cheese on top. Cover with remaining slice of bread and put in snackwicher for two minutes. Take snackwich out and wrap.

Egg & Mayonnaise sandwich: Take 2 slices of bread. Spread with butter and mayonnaise. Place one baked or fried egg on one slice of bread. Put some lettuce and a slice of tomato on top. Cover with remaining slice of bread and wrap sandwich.

Costing and bookkeeping Edit

Number of stock items to be sold each day (and month):

Cheese sandwich: 15 per day; 300 per month Chicken sandwich: 15 per day; 300 per month Egg & Mayonnaise sandwich: 15 per day; 300 per month Polony sandwich: 15 per day; 300 per month Ginger beer: 7 per day; 140 per month Coke: 7 per day; 140 per month Muffins: 10 per day; 200 per month

Seasonal variation:' In winter, customers will prefer hot snacks e.g. snackwiches and I shall also sell soup. During festivals, my staff will be doubled and sandwiches will cost R1.00 more than during normal times (R7.00 in normal times; R8.00 during festivals).

Pricing strategy: The products will be of a high quality and clients will prefer my products even though some competitors’ products may be cheaper. My business must be profitable.

Running the business Edit

Typical day: Manufacture products, clean equipment and shop, buy new stock, sell and deliver products. Everything will be handled by a trained assistant and myself. Backup plan: If I am unavailable, my children will be my substitute. My children and my assistant must know where everything is and what needs to be done. Weekly processes: Planning, buying stock, manufacturing, cleaning, selling products, banking Monthly processes: Balance books; pay staff, telephone, electricity, water, taxes due; planning business for following month.

Before beginning (preparation) Edit

Purchase all equipment and stock needed, rent a suitable premises, train staff, advertise shop and products

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.